It is currently Sat 21. Sep 2024 6:46:45

All times are UTC + 1 hour





Post new topic Reply to topic  [ 10 posts ] 
  Print view Previous topic | Next topic 
Author Message
PostPosted: Thu 11. Sep 2014 9:02:44 
Offline

Joined: Wed 30. Apr 2014 20:45:06
Posts: 82
Zdravím,

1) mohu před letem po zapnutí baterie na zemi pohybovat pro kontrolu serv cyklikou,kolektivem a vrtulkou - nedojde k ovlivnění kontroleru ?
2) mohu po zapnutí před letem naklonit v ruce libovolně heli nebo ne, popřípadě zda je nějaký limit ?

Děkuji.


Top
 Profile  
 
PostPosted: Thu 11. Sep 2014 10:36:20 
Offline
Site Admin

Joined: Mon 29. Apr 2013 16:06:44
Posts: 12385
Dobrý den,

obojí je možné bez problému (po inicializaci).
Jen je důležité pak zkontrolovat hlavně u vrtulky, zda není smykátko v krajních polohách a dát ho raději někam do středu, tak jak se to dělá u jiných FBL.
Stejně tak cyklika musí být vždy před letem vodorovně - měla by se srovnat vždy sama.

U toho naklánení modelu záleží spíše jak dlouho je nakloněn někam do strany. Pokud by to bylo již v řádu desítek sekund na jedné straně, tak to může ovlivnit záchranu/stabilizaci.

_________________
Spirit System developer


Top
 Profile  
 
PostPosted: Thu 11. Sep 2014 10:57:25 
Offline

Joined: Wed 30. Apr 2014 20:45:06
Posts: 82
Děkuji za rychlou odpověď.


Top
 Profile  
 
PostPosted: Sat 13. Sep 2014 6:22:33 
Offline
User avatar

Joined: Thu 20. Mar 2014 5:52:54
Posts: 22
Kontrolu serv před letem dělám vždy. Je to starý zvyk z letadel, který se mi už několikrát vyplatil i u helil. Se Spiritem bez problému. Například naposledy, když mi jedno Savox servo na cyklice začalo viset náhodně v jedné poloze, kvůli vadnému potencimetru. Za letu by bylo vymalováno ...

_________________
Goblin 500, Kontronik 100LV, MKS 9767HV, Futaba BLS251, Edge 503mm, Jlog2.6, Aurora9


Top
 Profile  
 
PostPosted: Sat 13. Sep 2014 11:20:20 
Offline

Joined: Wed 30. Apr 2014 20:45:06
Posts: 82
Já také, jednou mi to zachranilo heli. Ale někté kontrolery to nedoporučují tak jsem se chtěl ujistit.


Top
 Profile  
 
PostPosted: Wed 17. Sep 2014 8:35:45 
Offline

Joined: Wed 28. May 2014 13:06:34
Posts: 46
Ahoj,

můj příspěvek sice není úplně k tématu, neboť se nevztahuje k předletové kontrole serv, ale k naklápění heli po přistání, což má podle mě ale souvislost s gyrem. Proto jsem ho dal rovněž sem.

V poslední době se u mojí heli T-rexe 500 objevuje nebezpečný úkaz a sice po dosednutí se mi heli již několikrát naklonila na jednu lyžinu. Je dost možné, že si při přistávacím manévru hrábnu do křidélek, protože se snažím heli před přistáním srovnat do "vodorovna" a možná po dosednutí mám knipl křidélek/kolektivu nepatrně ze středu do boku. Ale všiml jsem si při zkoušce na stole, že pokud nechám u křidélek opravdu drobnou odchylku od středu, což by při nižších otáčkách rotoru nemělo být až tak kritické, tak gyro to nějak znásobí, protože výsledná výchylka křidélek neodpovídá poloze páky - je daleko větší. Pak může dojít k překlopení heli na místě, což se mi jednou bohužel stalo - odnesly to hlavní listy, příčná hřídel, hlavní kolo, pastorky v domečku vrtulky a 2 prasklé páky na servech. Paradoxní na tom je, že to nespadlo z výšky, ale jen se to překlopila a škoda za 2 litry.

Nevím, jestli by to nešlo nějakým nastavením eliminovat a nebo jsem odsouzen k tomu, abych si při přistávání na to jen dával pozor. Každopádně tuhle situaci jsem se Spiritem neznal před tou popisovanou ránou a ani u démona, kterého jsem měl před Spiritem.

Mirek

_________________
Hughes 500 s mechanikou T-Rex 500, Spirit, Taranis


Top
 Profile  
 
PostPosted: Wed 17. Sep 2014 9:20:04 
Offline
Site Admin

Joined: Mon 29. Apr 2013 16:06:44
Posts: 12385
Ahoj,

jsem momentalne na dovolene tak se moc rozepisovat nemohu.
Dulezite je mit pred i po pristani cykliku kolmo jinak se bude snazit heli stale dostat do udane polohy.
Pokud to dela ale samo tak to muze znamenat velmi, velmi spatny stav - analyza vibraci na ose Y to urcite ukaze. Muzes se na to kouknout a budeme mit jasno. Prilis dalsich moznosti uz nastesti neni.

_________________
Spirit System developer


Top
 Profile  
 
PostPosted: Wed 17. Sep 2014 9:34:23 
Offline

Joined: Wed 30. Apr 2014 20:45:06
Posts: 82
Přistaní naklonění,

to se mi nikdy nestalo, a to mám heli co dům dal 450 slepenou z různejch dílu. Heli sedí jako přibitá a když sednu tak také.
Na přistání jdu vždy pod plynem a nepoužívám autorotaci.

Kolegovi se to občas stalo s BD3SX při autorotaci, ale myslím, že do toho vždy zasáhl a jak heli neměla dostatečné otáčky tak neposlouchala.


Top
 Profile  
 
PostPosted: Wed 17. Sep 2014 11:19:38 
Offline

Joined: Wed 28. May 2014 13:06:34
Posts: 46
ZeXx86 wrote:
Ahoj,

jsem momentalne na dovolene tak se moc rozepisovat nemohu.
Dulezite je mit pred i po pristani cykliku kolmo jinak se bude snazit heli stale dostat do udane polohy.
Pokud to dela ale samo tak to muze znamenat velmi, velmi spatny stav - analyza vibraci na ose Y to urcite ukaze. Muzes se na to kouknout a budeme mit jasno. Prilis dalsich moznosti uz nastesti neni.


Já vím, že jsi na dovolený, vyčetl jsem to z fóra :-)
Vibracema to není, protože jsem to přeci zkoušel na stole bez roztočení a gyro moji drobnou výchylku kniplu znásobí a pak v reálu musí nutně dojít k tomu naklápění. Ale z tvé druhé věty to je jasné - prostě těsně před přistáním do toho nehrabat, zaměřím se na to.

Mirek

_________________
Hughes 500 s mechanikou T-Rex 500, Spirit, Taranis


Top
 Profile  
 
PostPosted: Wed 17. Sep 2014 12:51:59 
Offline
Site Admin

Joined: Mon 29. Apr 2013 16:06:44
Posts: 12385
Ok. I tak radeji doporucuji vibrace zmerit.

_________________
Spirit System developer


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 10 posts ] 

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
skymiles_red v1.0.1 designed by Team -Programming forum-سيارات للبيع .