It is currently Fri 29. Mar 2024 0:59:00

All times are UTC + 1 hour





Post new topic Reply to topic  [ 86 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 9  Next
  Print view Previous topic | Next topic 
Author Message
 Post subject: Re: Grafy vibrací
PostPosted: Thu 19. Mar 2015 17:11:12 
Offline

Joined: Mon 16. Feb 2015 11:46:32
Posts: 36
Ahoj,
Ještě bych měl dotaz k měření vibrací.
Pokud mám např. příčnou hřídel na hlavním rotoru mírně vyosenou třeba kvůli špatně usazeným gumám nebo jedna podložka bude trochu tlustší, atd. a změřím vibrace, tak mě připadne, že se to v grafu nemusí příliš projevit, protože plastové gripy jsou lehké a hmota, i když nevyvážená, je soustředěna blízko osy otáčení hlavní hřídele. Ale v okamžiku, kdy nasadím listy, tak se vibrace znásobí, protože těžiště listů, které navíc v porovnání se samotnými gripy něco váží, je daleko od osy otáčení.

Tak dotaz?
Je vhodné měřit vibrace i s hlavními listy? Samozřejmě nikoliv za letu, ale s vrtulníkem třeba přišroubovaným za lyže ke stolu.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Grafy vibrací
PostPosted: Thu 19. Mar 2015 18:13:16 
Offline
Site Admin

Joined: Mon 29. Apr 2013 16:06:44
Posts: 12213
Ahoj,

ano, přesně tak to je.

Z bezpečnostních důvodů se meření s listama nedoporučuje. Na menší heli to ale ještě jde.

_________________
Spirit System developer


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Grafy vibrací
PostPosted: Fri 20. Mar 2015 8:40:19 
Offline

Joined: Wed 16. Jul 2014 13:13:11
Posts: 50
habe wrote:
Ahoj,
Měl bych prosbu k Protosovi 500, kde mám problémy s vibracemi dle mého soudu na vrtulce - ve všech osách mám pík přesahující 90% při otáčkách cca 11000 a jinak v grafu nejsou žádné další píky přesahující 10% (měřeno s vrtulkovými listy bez hlavních listů).
Původně jsem létal s Microbeastem a časem se vymlely ložiska v domku vrtulky a křídelka v ložiskách už docela poskakovala, což bylo doprovázeno i zvýšeným hlukem. Přesto s tím Microbeast problém něměl. Po výměně ložisek v domku, vč. hřídelky a řemenice vše vypadalo dobře, ale přesto Microbeast začal nečekaně klopit na bok. Zdálo se mi že nová řemenice nepatrně šmajdá, tak jsem ji vyměnil, ale dělají to všechny, co jsem měnil. Celou sestavu vrtulky jsem měl rozebranou už asi 3x, vše jsem zkontroloval, ale Mikrobeast klopil pořád, i když se vše zdá OK.
Tak jsem pořídil Spirita (minimálně větší odolnost proti vybracím za letu a jako bonus analyzátor vybrací).
A při měření vybrací jsem zjistil, že se rapidně zvyšují s otáčkami. Při nízkých otáčkách docela OK, při provozních (asi 2500 na hl rotoru) už vybrace vyletí nad 90% a pokud dále otáčky zvyšuju tak se hřídelka vrtulky zcela rozkmitá, že začne být dokonce rozmazaná (věřím, že takový režim by během krátké doby vedl k destrukci celého ocasu).

Nemá s tím někdo zkušenosti? Stále se mi nechce věřit, že by výměna pár dílů za nové způsobila takovou změnu. Nedělám někde principiální chybu? Třeba příliš napnutý řemen (i když se mi zdá stejně jak před tím).
Rovněž bych se chtěl zeptat Tomáše, který o takovém chování Protose dříve (2012) psal na rcmanii, jak (a jestli) se to podařilo vyřešit - tuším psal, že mu vibrace při vyšších otáčkách rozložili duralový domek vrtulky.

Díky Honza

Ahoj, ja som sa s tým tiež trápil, zistil som rozdiel váhy v ložiskách v držiakoch listov, ale stále to nepomohlo na 100%. Dal som vyrobiť osku z ocele, aby išli ložiska natesnejšie, keďže doma som nedokázal zavŕtať dierku na červík kôli tvrdosti, z druhej strany mi pretŕča cca 5mm a je po rozrezonovaní osky, problém sa vyriešil. Riešil som to tu v "Protos vibrácie".


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Grafy vibrací
PostPosted: Fri 20. Mar 2015 20:26:29 
Offline

Joined: Mon 16. Feb 2015 11:46:32
Posts: 36
chimo wrote:
Ahoj, ja som sa s tým tiež trápil, zistil som rozdiel váhy v ložiskách v držiakoch listov, ale stále to nepomohlo na 100%. Dal som vyrobiť osku z ocele, aby išli ložiska natesnejšie, keďže doma som nedokázal zavŕtať dierku na červík kôli tvrdosti, z druhej strany mi pretŕča cca 5mm a je po rozrezonovaní osky, problém sa vyriešil. Riešil som to tu v "Protos vibrácie".


Sorry, ale moc jsem to nepochopil, červíkem myslíš kolík, který drží řemenici? A kde a co ti trčí o 5 mm?, ten kolík?

Ja jsem po rozborce zjistil, že mám vůle v ložiskách motoru a taky vybroušenou hřídelku na motoru jak blázen, ale přitom to se mi vůbec při měření neukázalo, pík byl pouze na frekvenci vrtulky. Je taky možné, že se něco přeneslo z motoru na vrtulku a tam se to projevilo. Nevím. Každopádně další testy jsem odsunul až po opravě motoru.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Grafy vibrací
PostPosted: Mon 23. Mar 2015 14:48:05 
Offline

Joined: Wed 16. Jul 2014 13:13:11
Posts: 50
habe wrote:
chimo wrote:
Ahoj, ja som sa s tým tiež trápil, zistil som rozdiel váhy v ložiskách v držiakoch listov, ale stále to nepomohlo na 100%. Dal som vyrobiť osku z ocele, aby išli ložiska natesnejšie, keďže doma som nedokázal zavŕtať dierku na červík kôli tvrdosti, z druhej strany mi pretŕča cca 5mm a je po rozrezonovaní osky, problém sa vyriešil. Riešil som to tu v "Protos vibrácie".


Sorry, ale moc jsem to nepochopil, červíkem myslíš kolík, který drží řemenici? A kde a co ti trčí o 5 mm?, ten kolík?

Ja jsem po rozborce zjistil, že mám vůle v ložiskách motoru a taky vybroušenou hřídelku na motoru jak blázen, ale přitom to se mi vůbec při měření neukázalo, pík byl pouze na frekvenci vrtulky. Je taky možné, že se něco přeneslo z motoru na vrtulku a tam se to projevilo. Nevím. Každopádně další testy jsem odsunul až po opravě motoru.

Aha na dierku na kolík som zabudol aj tá sa samozrejme robila, červíkom upevňuješ držiak listov o osku,takže v oske je naň vyhĺbenie a oska pretŕča na ľavej strane cez ložisko, čiže pretŕča von, ale to asi nie je podstatné, ale jednoducho vibrácie od vrtuľky prestali, na nových oskách to stále rezonovalo.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Grafy vibrací
PostPosted: Fri 27. Mar 2015 14:27:42 
Offline

Joined: Sun 10. Aug 2014 20:15:44
Posts: 27
Zdravím, potýkám se s rozkmitáváním vrtulky. Mohou na to mít vliv vibrace?
Děkuji


Attachments:
X.png
X.png [ 28.83 KiB | Viewed 1003 times ]
Y.png
Y.png [ 26.47 KiB | Viewed 1003 times ]
Z.png
Z.png [ 28.61 KiB | Viewed 1003 times ]
Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Grafy vibrací
PostPosted: Fri 27. Mar 2015 15:30:36 
Offline
Site Admin

Joined: Mon 29. Apr 2013 16:06:44
Posts: 12213
Ahoj,

vibrace spise ne. Mohly by byt nizsi, ale pricina rozkmitavani by to byt nemela.

Spise bude problem v nastaveni nebo mechanice.
Klidne zde muzes poslat nastaveni z jednotky, o jakou heli jde a jake vrtulkove servo je na heli?

_________________
Spirit System developer


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Grafy vibrací
PostPosted: Fri 27. Mar 2015 16:25:40 
Offline

Joined: Sun 10. Aug 2014 20:15:44
Posts: 27
Jedná se o dominátora 450L 6S. Servo je DS525M.


Attachments:
File comment: Nastavení
1b.4ds [255 Bytes]
Downloaded 60 times
Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Grafy vibrací
PostPosted: Fri 27. Mar 2015 16:42:26 
Offline
User avatar

Joined: Sun 09. Jun 2013 13:14:17
Posts: 962
Location: Plzeň
Máš docela malé limity směrovky na obě strany, zkus dát kulák blíže středu serva.
No a zkontroluj to mechanicky, zda jde smykátko zcela volně bez zapojeného serva.

_________________
Spirit System (Spirit W1, RS & GTR & all the others)
Spirit Wave & JETI DS 12
http://www.habada.cz


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Grafy vibrací
PostPosted: Fri 27. Mar 2015 16:54:57 
Offline

Joined: Sun 10. Aug 2014 20:15:44
Posts: 27
Tak to bych musel vyměnit páku serva. S jinou doma nemám. Je tam origo a je to už na vnitřní dírce. Když to mám zapojené do serva s mám listy vrtulky složené k sobě tak je v nich asi tak 3mm vůle na konci listů. Je to v limitu?

Děkuji


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 86 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 9  Next

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
skymiles_red v1.0.1 designed by Team -Programming forum-سيارات للبيع .