It is currently Thu 28. Mar 2024 13:22:33

All times are UTC + 1 hour





Post new topic Reply to topic  [ 25 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3  Next
  Print view Previous topic | Next topic 
Author Message
PostPosted: Thu 27. Jun 2019 16:13:55 
Offline

Joined: Mon 13. May 2013 8:35:14
Posts: 34
Posílám nastavení z jednotky - původní z verze 2.4 a nové z verze 2.6.

Teď jsem zjistil, že při pootočení heli crtulkové gyro ten pohyb normálně kompenzuje. Takže teď už vůbec nevím, čím to mohlo být :(


Attachments:
Nastavení_800_MD500_5list_FW_2_6_1_20190627_1.4ds [255 Bytes]
Downloaded 39 times
Nastavení_800_MD500_5list_FW_2_4_1_20190621.4ds [255 Bytes]
Downloaded 37 times
Top
 Profile  
 
PostPosted: Thu 27. Jun 2019 16:29:06 
Offline

Joined: Mon 13. May 2013 8:35:14
Posts: 34
Ještě bych se chtěl zeptat z jakého důvodu je od nějaké doby, nevím od kdy, na stránkách Spirit System v přehledu jednotek a jejich parametrů uvedena velikost heli 800 až u typu Spirit Pro.
Může být nějaký problém, když mám v heli velikosti 800 nebo ještě o něco víc původní černou jednotku? Jaký důvod tohoto členění podle velikostí?


Top
 Profile  
 
PostPosted: Thu 27. Jun 2019 18:28:08 
Offline
User avatar

Joined: Sun 09. Jun 2013 13:14:17
Posts: 962
Location: Plzeň
Ještě mě napadá zda jsi se nesáhl za letu nebo při startu do trimů vrtulky na vysílači. ... to by pak ujížděla také ....
Jinak jak se říká na velikosti záleží ;) no asi to není důvod točení vrtulky proč na 800size máš normální jednotku a ne PRO.
PRO má rychlejší procesor, více vstupů atd ..

_________________
Spirit System (Spirit W1, RS & GTR & all the others)
Spirit Wave & JETI DS 12
http://www.habada.cz


Top
 Profile  
 
PostPosted: Thu 27. Jun 2019 20:53:33 
Offline

Joined: Mon 13. May 2013 8:35:14
Posts: 34
První jednotku jsem koupil ještě v době, kdy PRO nebylo a možná že druhou taky, už si nepamatuju.
Do trimu jsem určitě nehrábl. Vrtulka neujížděla, prostě to negyrovalo a nebo jen velmi málo.
Ale napadla mě ještě jedna věc - kvůli vyvažování vrtulky jsem ji celou rozebral, měl jsem vyndaný i axiální ložiska. A teď doufám, že jsem byl při montáži v nějakým oslabení mysli a že jsem třeba dal axiály obráceně a nebo něco takovýho, co by mohlo způsobovat, že v klidu vrtulka funguje normálně, ale při zatížení odstředivou silou jde natolik ztuha, že to servo sotva stíhá. Tomu by odpovídalo i to, že nejen že to negyrovalo, ale ani na knipl to moc nereagovalo, jen dost neochotně. To by byl krásný důvod a všechno by se objasnilo :)
Počítám, že v nastavení jsi nic podivnýho neobjevil, ne?
P.


Top
 Profile  
 
PostPosted: Fri 28. Jun 2019 6:30:52 
Offline
User avatar

Joined: Sun 09. Jun 2013 13:14:17
Posts: 962
Location: Plzeň
No jak jsi psal na zacatku ze jsi jen updejtnul FW tak me mechanika nenapadla, ale ano, muze to být ono, ze jde ztuha a servo to nedalo.

_________________
Spirit System (Spirit W1, RS & GTR & all the others)
Spirit Wave & JETI DS 12
http://www.habada.cz


Top
 Profile  
 
PostPosted: Fri 28. Jun 2019 6:43:19 
Offline

Joined: Mon 13. May 2013 8:35:14
Posts: 34
Na tu rozebranou vrtulku jsem totiž úplně zapomněl. Takový věci jsem dělal na různých heli už tolikrát, že mi to přijde jako samozřejmost.
Dneska se doufám dostanu k tomu, abych to zkusil na stole roztočit a uvidím, jestli vrtulka bude reagovat na gyro a na vysílač.
Doufám, že zjistím, že to je v tom - to by krásně vyřešilo a bylo by po problému.


Top
 Profile  
 
PostPosted: Fri 28. Jun 2019 20:59:53 
Offline

Joined: Mon 13. May 2013 8:35:14
Posts: 34
Dneska odpoledne jsem udělal pokus - roztočil jsem na stole heli s namontovanými listy vrtulky na letové otáčky, spíš ještě větší a zkoušel jsem heli natáčet a pak hýbat kniplem vrtulky. Jak na gyro, tak na pohyby kniplu to normálně reagovalo.
Takže co dál? Jiná potenciální mechanická závada mě už nenapadá, mezi předposledním lítáním, kdy vrtulka fungovala zcela korektně a tím posledním, kdy téměř nefungovala, jsem do ničeho jinýho v oblasti vrtulky vůbec nezasahoval, proběhla pouze zmiňovaná úprava vrtulky pro její lepší vyvážení, seřízení hlavy rotoru pro lepší vyvážení a upgrade Spirita. A bylo větší horko, než při tom předposledním lítání.


Top
 Profile  
 
PostPosted: Sun 14. Jul 2019 8:59:39 
Offline
Site Admin

Joined: Mon 29. Apr 2013 16:06:44
Posts: 12210
Na některých heli se stává, že po nějaké době se zahřejí ložiska, ohřeje to celou mechaniku a smykátko začne jít natolik ztuha, že se může až zaseknout.
To by mělo jít po pár minutách ověřit prstem.

Jinak po přechodu z 2.4 na 2.6 by se nemělo v nastavení změnit vůbec nic, kromě přiřazení speciálních funkcí v okně Kanály.
Takže ze základního nastavení by vše mělo být tak jak bylo.

Dále by mohl být problém v extrémně vysokých vibracích, ale to by pohyb byl spíše konstantní na nějakou stranu.
Vypadá to na nějakou mechanickou závadu nebo velmi malou účinnost vrtulky, kdy stačí sebemenší pohyb kolektivu k tomu, aby to vrtulka neudržela.

_________________
Spirit System developer


Top
 Profile  
 
PostPosted: Sun 21. Jul 2019 15:20:44 
Offline

Joined: Mon 13. May 2013 8:35:14
Posts: 34
Ahoj,
byl jsem na dovolené, proto píšu až teď.

Velikost vrtulky - při přechodu na 5ti-list jsem rovnou koupil vrtulku Helitec, teď nevím, jestli list 120 nebo 130mm, v každým případě jako holá mechanika (bez trupu) to jako 5ti list lítalo zcela způsobně, vrtulka měla účinnost naprosto dostatečnou.

Vibrace - po zamontování do trupu se vibrace objevily, nicméně před upgradem jednotky a zmíněným odstraněním vůlí v gripech vrtulky to i s vibracema letělo v pohodě. Ty vibrace byly menší, než když jsem je řešil (a vyřešil) před rokem.

Jak jsem psal, na stole to i tak funguje správně. Ohřev ložisek mě taky napadl, takže jsem dokonce zkusil ohřát gripy horkovzdušnou pistolí, ale netroufl jsem si na nějakou vyšší teplotu, byly jen znatelně teplé. Fungovalo to pořád normálně.
Napadla mě ale ještě jedna věc, kterou jsem si neuvědomil, protože jako dvoulist to lítalo rok úplně v pohodě - Assault má v konstrukci gripů vrtulky konstrukční chybu, vybavil jsem si to až zpětně, když jsem v duchu probíral demontáž a montáž vrtulky a lze to ověřit i v manuálu. Mezi kuličkovým a axiálním ložiskem nemá Assault podložku, takže na axiální ložisko dosedá jak vnější kroužek, tak i vnitřní kroužek kuličkového ložiska, takže logicky při skutečně přímé síle v axiálním směru se kuličkové ložisko v podstatě vyřadí z činnosti. A napadlo mě, že jsem možná odstraněním radiálních vůlí v gripech dosáhl právě toho stavu, že axiální ložisko brzdí kuličkové.
Nicméně na stole se to v letových otáčkách zdá být zcela normálně funkční.

Chci udělat dostatečně dimenzovanou "točnu" a funkci vrtulky v tomto stavu ověřit. A doufám, že to nebude fungovat, čímž by byla závada objasněná.


Top
 Profile  
 
PostPosted: Sat 27. Jul 2019 8:06:39 
Offline
Site Admin

Joined: Mon 29. Apr 2013 16:06:44
Posts: 12210
Ahoj,

určité vůle v gripech nevadí a jsou relativně normální. Mohlo by se tedy jednat opravdu o tento problém. Ale bez otestování bohužel nezjistíme.

_________________
Spirit System developer


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 25 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3  Next

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
skymiles_red v1.0.1 designed by Team -Programming forum-سيارات للبيع .