It is currently Tue 19. Mar 2024 11:10:57

All times are UTC + 1 hour





Post new topic Reply to topic  [ 12 posts ]  Go to page 1, 2  Next
  Print view Previous topic | Next topic 
Author Message
PostPosted: Sat 30. Jun 2018 12:02:22 
Offline

Joined: Thu 27. Mar 2014 20:33:18
Posts: 201
Dnes jsem provedl zálet rychlého EPP jetu (řízeno elevony) se Spiritem Aero.
Vše je OK, stabilizace funguje perfektně, ale potřebuji poradit s nastavením:
Řízení kniply je příliš ostré, v podstatě musím řídit pouze takovými mikropohyby kniplů - tak 2 mm pohyby joysticků.
První start byl několik počátečních vteřin hodně zajímavý :lol: než se mi to podařilo zklidnit.
Kterým nastavením dosáhnu, abych řídil pěkně celými rozsahy pohybu kniplů (chci při řízení využívat celou dráhu kniplů)?
V Diagnostice mi kniply jezdí na +-100% celou výchylkou kniplů, to je OK, ale za letu musím dělat jen ty mikropohyby...

Děkuji za radu...


Top
 Profile  
 
PostPosted: Mon 02. Jul 2018 7:32:45 
Offline
Site Admin

Joined: Mon 29. Apr 2013 16:06:44
Posts: 12198
Ahoj,

stačí ubrat Počáteční reakce, viz popis v manuálu:

http://aero-man.spirit-system.com/index ... 8CIL.C3.89

_________________
Spirit System developer


Top
 Profile  
 
PostPosted: Mon 02. Jul 2018 8:31:01 
Offline

Joined: Thu 27. Mar 2014 20:33:18
Posts: 201
Děkuji za rychlou odpověď. Vyzkouším a dám zde vědět.

V manuálu jsem se dočetl:
"Parametr udává v jaké míře bude propojení s páčkami a modelem přímé. Čím je hodnota vyšší, tím jsou reakce modelu agresivnější, tj. změna pohybu pák nastane rychleji."

Pravda že Počáteční raekce jsem nastavil poněkud výše (ale zdaleka ne na horní hranici, myslím že 7), čekal jsem chování "více přímé propojení s páčkami a modelem". Také "změna pohybu pák" bych chtěl, aby nastala rychleji (tedy chápal jsem "bez zpoždění, okamžitě").

V manuáu je napsáno:
"V případě, že je odezva na páky opožděná, je vhodné tento parametr naopak přidat. "
Opožděné reakce si u toho jetu nemohu dovolit, proto jsem zvolil hodnotu parametru vyšší.

Není to tak, že se nejedná o RYCHLOST odezvy, ale o INTENZITU odezvy? (Já jsem při čtení manuálu se obával něčeho jako DOPRAVNÍ ZPOŽDĚNÍ, kvůli tomu výrazu OPOŽDĚNÁ REAKCE, nechápal jsem to jako RYCHLOST ROTACE letadla)

Pokud tomu dobře rozumím, tak parametr Počáteční reakce je obdoba D/R u klasického řízení? To by bylo přesně co chci. Trochu mě zmátlo, že se v manuálu píše o těch opožděných reakcích. Totiž D/R při klasickém řízení mi žádné opoždění reakcí nezpůsobí, pouze pro určitou reakci modelu musím dát větší výchylky kniplů.


Pozastavme se nad touto pasáží v manuálu:
Čím je hodnota vyšší, tím jsou reakce modelu agresivnější, tj. změna pohybu pák nastane rychleji.

Mohl bych si to pro sebe přeložit takto?
Čím je hodnota vyšší, tím jsou reakce modelu agresivnější, tj. změna pohybu pák vyvolá větší výchylku kormidel.
(Jasně že to nebude fakticky správné díky elektronice, ale v porovnání s klasickým řízením lze to takto chápat?)

Děkujui!


Last edited by Woita on Mon 02. Jul 2018 9:05:33, edited 2 times in total.

Top
 Profile  
 
PostPosted: Mon 02. Jul 2018 8:43:40 
Offline
Site Admin

Joined: Mon 29. Apr 2013 16:06:44
Posts: 12198
Ano, takto se to dá vyložit.
Zkusíme to v manuálu upřesnit.

Není zač.

_________________
Spirit System developer


Top
 Profile  
 
PostPosted: Mon 02. Jul 2018 9:04:48 
Offline
User avatar

Joined: Sun 09. Jun 2013 13:14:17
Posts: 960
Location: Plzeň
Ono také záleží kolik stupňů jsi si nastavil - + na kolektivu a cyklice.
Pokud nelétáš 3D tak si uber třeba na 10-12° max a cykliku 8° a už tím se to zjemní.
No a samozřejmě můžeš použít v radiu exponenciály na křidélka a výškovku 20-30%
Na ocásek si expo dává snad každý, nebál bych se 30-50%

jééé, já až teď jsem si všiml že je to Aero :-D sorry ... takže platí to o těch Expo v rádiu, jinak co psal Tom :-D

_________________
Spirit System (Spirit W1, RS & GTR & all the others)
Spirit Wave & JETI DS 12
http://www.habada.cz


Last edited by Habásek on Mon 02. Jul 2018 11:00:11, edited 1 time in total.

Top
 Profile  
 
PostPosted: Mon 02. Jul 2018 10:21:16 
Offline

Joined: Thu 27. Mar 2014 20:33:18
Posts: 201
Habásek wrote:
Ono také záleží kolik stupňů jsi si nastavil - + na kolektivu a cyklice.
Pokud nelétáš 3D tak si uber třeba na 10-12° max a cykliku 8° a už tím se to zjemní.
No a samozřejmě můžeš použít v radiu exponenciály na křidélka a výškovku 20-30%
Na ocásek si expo dává snad každý, nebál bych se 30-50%

Tady se jedná o letadlo (plošník), tady se stupně nenastavují. :?
Expa mám nastavená, ale řídil jsem pouze mikropohyby, právě uprostřed těch expo křivek.


Last edited by Woita on Mon 02. Jul 2018 10:24:43, edited 1 time in total.

Top
 Profile  
 
PostPosted: Mon 02. Jul 2018 10:21:59 
Offline

Joined: Thu 27. Mar 2014 20:33:18
Posts: 201
ZeXx86 wrote:
Ano, takto se to dá vyložit.
Zkusíme to v manuálu upřesnit.

Super!!!
Piloti letadel jsou většinou zvyklí létat bez stabilizace a potřebovali by popis funkcí vzhledemk tomu, jak jsou na ovládání zvyklí.


Top
 Profile  
 
PostPosted: Mon 02. Jul 2018 11:11:16 
Offline

Joined: Thu 27. Mar 2014 20:33:18
Posts: 201
A ještě mě napadlo, jestli bych neměl na záložce Limity zmenšit hodnoty.
Nevím, jestli se výchylky proporcionálně zmenší nebo se jedná jen o zarážky na koncích (to bych řekl že jsou to jenom zarážky)

Sice v manuálu je napsáno, že:
Nastavuje minimální a maximální výchylky serv. Doporučujeme nastavit tyto hodnoty pro
oba směry na maximální rozsah povolený výrobcem modelu. Pokud je hodnota příliš malá,
model nebude schopen provádět rychlé rotace.

... u helikoptér bych to pochopil, ale u plošníků potom příliš velké výchylky mohou být kontraproduktivní - utrhnou se proudnice a potom větší výchylka neznamená větší reakci modelu, ale jeho neovladatelnost.
Ale zase nevím, kdybych nastavil limity moc malé, zbytečně bych Spiritovi bral prostředky a omezil bych jeho schopnosti. Asi je správné nastavit takové výchylky kormidel, které bych za mezních situací dával při klasickém ručním řízení.

Jinak musím říci, že i když se mi éro nepohodlně ovládalo kvůli těm mikro pohybům kniplů (ale to jistě doladím díky zdejším radám), tak se daly vyvádět nevídané věci. Let na menší než pádové rychlosti (občas i na nulové), zastavení ve vzduchu do kopce a opětovné rozjetí letadla (a tady právě tuším že Spirit využíval těch obrovských výchylek), přistání jako chmýří pampelišky, přistání na malé i velké rychlosti a vždy s jistotou. Jo a abych nezapomněl: Zálet se konal za silného větru, topoly se ohýbaly ale éro letělo rovně :D


Top
 Profile  
 
PostPosted: Mon 02. Jul 2018 12:22:26 
Offline
Site Admin

Joined: Mon 29. Apr 2013 16:06:44
Posts: 12198
Je to proto, že když se nastaví menší limity a pilot bude chtít zvednout D/R, rychlost rotace tak to nepůjde. Jen to bude ostřejší kolem středu.
Takže jen stačí nastavit vhodně tu počáteční reakci (většinou výchozí hodnota) a bude to OK a zároveň se nebude/nemusí využívat celý rozsah.

_________________
Spirit System developer


Top
 Profile  
 
PostPosted: Sat 07. Jul 2018 7:22:56 
Offline

Joined: Thu 27. Mar 2014 20:33:18
Posts: 201
Takže hlásím, že ty počáteční reakce to vyřešily. Řídí se to hezky, výchyly už odpovídají. Děkuji za jednoduché vyřešení problému.

Zisk gyra jsem si dal na šestipolohový přepínač s hodnotami 0-10-20-30-50-70. Zde mě udivilo, že mi zisk gyra ovlivňuje velikost výchylek kterou kniply způsobí. Tedy při zisku 0 mám výchylky kormidel maličké a kniply využívám v celé jejich dráze, a naopak při těch 70% gyra jsou výchylky kormidel agresivní a kniply využívám jen v části jejich dráhy.

Vidím to tedy tak, že se nedá úplně oddělit ruční řízení od míry stabilizace, vždy se to bude ovlivňovat a bude to třeba pečlivě postupně za letu odladit na vhodný kompromis.

Celkově teď mohu prohlásit, že jsem se Spiritem v rychlém EPP Jetu velmi spokojen, ještě udělám pár zkušebních letů pomalu se chystám dát Spirita do většího (přes 2m) exkluzivního maketového letadla. Na toto položím dotaz ohledně startování z dvoukolového podvozku.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 12 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
skymiles_red v1.0.1 designed by Team -Programming forum-سيارات للبيع .