It is currently Thu 28. Mar 2024 15:47:41

All times are UTC + 1 hour





Post new topic Reply to topic  [ 86 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9  Next
  Print view Previous topic | Next topic 
Author Message
 Post subject: Re: Grafy vibrací
PostPosted: Wed 15. Oct 2014 19:45:14 
Online
Site Admin

Joined: Mon 29. Apr 2013 16:06:44
Posts: 12210
Ahoj,

vypada to na vrtulkovou hridel/kamen vrtulky ci lozisko v domku.
Staci vydelit otacky 4,5 a pokud to cca sedi na otacky hl. rotoru, pak se jedna o problem na vrtulce.

_________________
Spirit System developer


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Grafy vibrací
PostPosted: Wed 15. Oct 2014 19:55:55 
Offline
User avatar

Joined: Mon 27. May 2013 22:28:32
Posts: 341
jj vypada to na vrtulku, a pokud je to bez listu tak je to brutal

_________________
Logo 600 3D -> Spirit FBL
Spirit settings Developer


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Grafy vibrací
PostPosted: Wed 15. Oct 2014 19:57:52 
Offline
User avatar

Joined: Thu 20. Mar 2014 5:52:54
Posts: 22
Díky kluci,

tak to bude asi ložisko, po roce mi odcházejí. Teď jsem akorát měnil na hlavní hřídeli. Otáčky mám cca 2400 na hl. rotoru.

_________________
Goblin 500, Kontronik 100LV, MKS 9767HV, Futaba BLS251, Edge 503mm, Jlog2.6, Aurora9


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Grafy vibrací
PostPosted: Mon 09. Mar 2015 21:32:41 
Offline

Joined: Mon 24. Mar 2014 22:28:25
Posts: 57
Location: Mladá Boleslav
Ahoj, taky jsem si s měřením vibrací na 770 docela vyhrál a chtěl jsem se poptat jaké máte zkušenosti s měřením vibrací na různých povrchách (např. koberec, podložka..) Zkoušel jsem několik měření a musím říci, že mi třeba někdy vylétli vibrace na vrtulce nad 90%, pak stačilo jen s heli pohnout pootočit.atd a spadlo to na cca 40. Já to tedy nejčastěji měřím na koupelnové podložce (nízký chlup), kterou hodím na plovoučku. Je záhodno nějak řešit, že se vrtulník rozvibruje (pravděpodobně nerovnoměrně sedí podvozek na zemi) a vibrace jdou až na 90?


Attachments:
X.png
X.png [ 25.89 KiB | Viewed 984 times ]

_________________
2x Goblin 770 Spirit a Spirit PRO, Futaba T14SG
Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Grafy vibrací
PostPosted: Tue 10. Mar 2015 11:51:48 
Offline

Joined: Sat 08. Jun 2013 12:16:46
Posts: 889
Merim vzdycky na stole bez nejake podlozky. Snazim se vibrace odstranit a ne utlumit. To ze se ti helina rozvibruje, chytne nejakou rezonanci neni dobre.
V tom grafu to neni neletatelne, ale porad by s tim asi slo jeste neco udelat.
Petr


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Grafy vibrací
PostPosted: Tue 10. Mar 2015 11:57:38 
Online
Site Admin

Joined: Mon 29. Apr 2013 16:06:44
Posts: 12210
Podlozka by mela mit vliv hlavne na hodne nizkych frekvencich, ktere v tom grafu ani nemusi byt. Pokud to zvetsi stavajici vibrace, tak tam nebude neco v poradku.
Ale doporucuji dat na koberec, travu nebo podobnou plochu, zadnou kde muze heli klouzat.

_________________
Spirit System developer


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Grafy vibrací
PostPosted: Wed 11. Mar 2015 11:56:29 
Offline

Joined: Mon 16. Feb 2015 11:46:32
Posts: 36
Ahoj,
Měl bych prosbu k Protosovi 500, kde mám problémy s vibracemi dle mého soudu na vrtulce - ve všech osách mám pík přesahující 90% při otáčkách cca 11000 a jinak v grafu nejsou žádné další píky přesahující 10% (měřeno s vrtulkovými listy bez hlavních listů).
Původně jsem létal s Microbeastem a časem se vymlely ložiska v domku vrtulky a křídelka v ložiskách už docela poskakovala, což bylo doprovázeno i zvýšeným hlukem. Přesto s tím Microbeast problém něměl. Po výměně ložisek v domku, vč. hřídelky a řemenice vše vypadalo dobře, ale přesto Microbeast začal nečekaně klopit na bok. Zdálo se mi že nová řemenice nepatrně šmajdá, tak jsem ji vyměnil, ale dělají to všechny, co jsem měnil. Celou sestavu vrtulky jsem měl rozebranou už asi 3x, vše jsem zkontroloval, ale Mikrobeast klopil pořád, i když se vše zdá OK.
Tak jsem pořídil Spirita (minimálně větší odolnost proti vybracím za letu a jako bonus analyzátor vybrací).
A při měření vybrací jsem zjistil, že se rapidně zvyšují s otáčkami. Při nízkých otáčkách docela OK, při provozních (asi 2500 na hl rotoru) už vybrace vyletí nad 90% a pokud dále otáčky zvyšuju tak se hřídelka vrtulky zcela rozkmitá, že začne být dokonce rozmazaná (věřím, že takový režim by během krátké doby vedl k destrukci celého ocasu).

Nemá s tím někdo zkušenosti? Stále se mi nechce věřit, že by výměna pár dílů za nové způsobila takovou změnu. Nedělám někde principiální chybu? Třeba příliš napnutý řemen (i když se mi zdá stejně jak před tím).
Rovněž bych se chtěl zeptat Tomáše, který o takovém chování Protose dříve (2012) psal na rcmanii, jak (a jestli) se to podařilo vyřešit - tuším psal, že mu vibrace při vyšších otáčkách rozložili duralový domek vrtulky.

Díky Honza


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Grafy vibrací
PostPosted: Wed 11. Mar 2015 12:02:46 
Online
Site Admin

Joined: Mon 29. Apr 2013 16:06:44
Posts: 12210
Ahoj,

budou to vibrace urcite od vrtulky. Podle popisu to vypada, ze hridel ma vuli. Pokud je nova/urcite rovna, tak to muze zpusobovat prave problem, ze tou vuli zacne cela hridel rezonovat a to uz je pak velmi spatne.
Doporucuji dat nove loziska do domku vrtulky a nebo i cely domek vrtulky, pokud ma neco uz za sebou. Starsi verze domku vrtulky mely problemy, ze praskaly a nebyly tak odolne. Novsi uz jsou lepsi. Dulezite je dotahnout domek tak akorat, ne moc, aby se ty plasty prohybaly a kladka sla ztuha a ne malo, aby to dobre drzelo.

_________________
Spirit System developer


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Grafy vibrací
PostPosted: Wed 11. Mar 2015 12:23:29 
Offline

Joined: Mon 16. Feb 2015 11:46:32
Posts: 36
ZeXx86 wrote:
Ahoj,

budou to vibrace urcite od vrtulky. Podle popisu to vypada, ze hridel ma vuli. Pokud je nova/urcite rovna, tak to muze zpusobovat prave problem, ze tou vuli zacne cela hridel rezonovat a to uz je pak velmi spatne.
Doporucuji dat nove loziska do domku vrtulky a nebo i cely domek vrtulky, pokud ma neco uz za sebou. Starsi verze domku vrtulky mely problemy, ze praskaly a nebyly tak odolne. Novsi uz jsou lepsi. Dulezite je dotahnout domek tak akorat, ne moc, aby se ty plasty prohybaly a kladka sla ztuha a ne malo, aby to dobre drzelo.


Díky, zkusím mírně povolit/dotáhnout šrouby v domku, i když kladku i hřídel jsem kontroloval bez řemenu, zda chodí lehce.
Ještě mě napadá, původně byla ložiska zalepená, ale byla to pakárna je sundat z hřídelky, tak jsem se rozhodl je nelepit, protože mi připadlo, že jdou na hřídelku nasadit docela těsně, tak nevím.
No a že se ptám znovu k těm vibracím s rostoucími otáčkami. Zde jsem rychle pohledal tvůj příspěvek a chci se zeptat zda se to podařilo systémově vyřešit.


Attachments:
vibrace-vrtulky.jpg
vibrace-vrtulky.jpg [ 192.32 KiB | Viewed 954 times ]
Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Grafy vibrací
PostPosted: Wed 11. Mar 2015 12:37:19 
Online
Site Admin

Joined: Mon 29. Apr 2013 16:06:44
Posts: 12210
Ja loziska nikdy nelepim, pokud je nekdo musi lepit, tak ty loziska nejsou v poradku. Setove loziska se bohuzel casto zahrivaji - nejsou na takove otacky stavene, pak se udela drazka na hrideli a uz to zacne delat velke problemy.
Takze je treba kontrolovat teplotu domku, nesmi byt v zadnem pripade horky. Tam doporucuji dat japonske loziska, ktere jsou na to stavene.
Kdyz se lozisko prilepi, tak jede tak dlouho, dokud se uplne nerozsype a kulicky vypadnou. Ja radeji kontroluji casteji a overuji v jakem jsou stavu. Hlavne v motoru a u te vrtulky.

U protose je problem v tom, ze po padu se nektere dily mirne ohnou a uz to nejde nikdy dat do puvodniho stavu. Na oko to vypada casto ale OK.

V podstate zadne takove problemy uz dlouho neresim. Jinak remen nedoporucuji napinat nejak extra hodne, jen by se nikde nemel v trubce otirat ani pri prudsich manevrech.
Take je dulezite, aby nebyly vrtulkove listy hodne dotazene a chodily hladce.

_________________
Spirit System developer


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 86 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9  Next

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
skymiles_red v1.0.1 designed by Team -Programming forum-سيارات للبيع .