It is currently Fri 29. Mar 2024 0:12:15

All times are UTC + 1 hour





Post new topic Reply to topic  [ 9 posts ] 
  Print view Previous topic | Next topic 
Author Message
PostPosted: Sat 18. Aug 2018 18:12:27 
Offline

Joined: Thu 27. Mar 2014 20:33:18
Posts: 201
Ahoj,
1. Je mi podezřelé, že GeoLink se aktivuje až po docela dlouhé době (ne vždy stejné), trvá mu to cca 20 - 30 - 40 s. Přitom mám ale dojem, že ze začátku to trvalo daleko méně, řekněme do 10s byl hotový. To modré blikání myslím že bylo dříve velmi brzo po inicializaci Spirita, teď se s tím nějak párá a dlouho čeká než začne blikat. Jak dlouho by měla inicializace trvat? Zde je krátké video, jak to u mě vypadá:




2. Také jsem dnes zaznamenal, že po nějaké době, ještě na zemi, zhasla modrá kontrolka GeoLinku a zůstala zhasnutá. Předtím již např. minutu svítila. Po odpojení baterky a znovu zapnutí se modrá kontrolka po půl minutě opět rozsvítila a dalo se letět.

Děkuji za komentáře.


Top
 Profile  
 
PostPosted: Sat 18. Aug 2018 19:37:45 
Offline
Site Admin

Joined: Mon 29. Apr 2013 16:06:44
Posts: 12213
Ahoj,

mělo by to fungovat tak jak se píše zde:
http://manual.spirit-system.com/index.p ... r.C3.A1tor

Doporučuji zkusit vymazat letové záznamy z modulu, to by mohlo problém vyřešit. Zřejmě je již paměť plná ale nesmazala se.

Běžně by to mělo být přibližně 30s při prvním spuštění, pak kolem 7s při dalších startech. Na videu modul naběhne bez akcelerace, viz odkaz. Potřebná data se ukládají vždy po přistání, ale modul by měl probliknout jen velmi krátce.

_________________
Spirit System developer


Top
 Profile  
 
PostPosted: Sat 18. Aug 2018 21:53:53 
Offline

Joined: Thu 27. Mar 2014 20:33:18
Posts: 201
Díky za rychlou odpověď, vyzkouším a dám vědět.


Top
 Profile  
 
PostPosted: Sun 19. Aug 2018 10:35:13 
Offline

Joined: Thu 27. Mar 2014 20:33:18
Posts: 201
Tak další testy:
Letové záznamy z modulu jsem vymazal. Dnes jsem vylítal 6 baterek po 5 minutách, takže záznamy se zaplnily cca 30 minutami letu.

První inicializace trvala cca 30s, druhá byla podstatně rychlejší, řekněme 10s.
Po ukončení létání jsem zkoušel vypnout a zapnout baterku (cca s 20s prodlevou ve vypnutém stavu), a zjistil jsem, že se opět modrá LED rozsvítí až po 30 - 50s.

Ihned po zapnutí baterie se modrá LEDka na okamžik rozsvítí, ale na to následné blikání musím čekat velmi dlouho. Poté trvalý svit modré je již dílem okamžiku, ale to modré blikání si dává opravdu na čas.
Kde ještě může být chyba?

Pozn. Testy probíhají na louce, nikde poblíž není nic co by mohlo stínit GPS signál.

Když zkusím heli zapnout na balkóně (velký otevřený (bez střechy) balkón na západní straně domu), tak se GPS signál chytne třeba až za několik minut. Pak se stane, že LEDKa opět znasne, občas problikne, a pak se zase trvale rozsvítí. Všechny ostatní GPSky (telefon, koptery apod.) se chytají na tom balkóně normálně a hned.

Není možné, že by moje GeoLink GPSka měla slabou citlivost?


Top
 Profile  
 
PostPosted: Mon 20. Aug 2018 9:20:54 
Offline

Joined: Thu 19. Jul 2018 13:54:36
Posts: 34
Location: Litoměřice
S GeoLinkem mám za sebou asi 20 startů po 7 min. letu. Mám jen 4 acupaky. Po připojení prvního paku trvá inicializace GeoLinku asi 20s. Po připojení dalších tří paků s 15 min přestávkami GeoLink nabíhá současně s inicializací Spirita. Jak se hýbnou listy ,tak se rozsvítí trvale modrá ledka na GeoLinku.
Když si doma prohlížím letové záznamy , tak vidím, že to pokaždé našlo 12satelitů.
Za mě maximální spokojenost :-)

_________________
Logo 700,T-Rex 500X Dominator, Spirit PRO, GeoLink, Jeti DC-24


Top
 Profile  
 
PostPosted: Mon 20. Aug 2018 14:16:19 
Offline
Site Admin

Joined: Mon 29. Apr 2013 16:06:44
Posts: 12213
Ahoj,

na balkoně by to mělo fungovat o trochu hůře, ale určitě se musí chytnout do minuty, pokud je přímá viditelnost.
Co se týče telefonů, navigací atd, tak to bohužel nejde srovnávat, protože většina má neustále zapnuté napájení, což u GeoLinku neplatí.
Navíc chytřejší zařízení mají přístup na internet, což umí urychlit navázání spojení asi o 95%.

Pokud se nedaří navázat spojení do 50s, pak je spíš už něco špatně.
Z nějakého důvodu se také neukládají data, která pomáhají právě s tím rychlejším naběhnutím. To je případ, kdy jde vidět to dlouhé probliknutí, které by tam nikdy být nemělo. Zřejmě další promazání letového záznamu pomůže, ale toto by se nemělo stávat.

Odhaduji, že tam jsou dva různé problémy:
1. způsobující pomalé naběhnutí - co vše je k heli připojeno a jak je umístěn modul?
2. problém s ukládáním letových záznamů do paměti modulu, což má za následek, že nefunguje akcelerace naběhnutí. Bez tohoto problému by to nabíhalo alespoň do těch 20s od 2. baterky.

Teď je otázka, proč tomu tak je. Heli má řemínek?
Od kdy to takto (ne)funguje?

UPDATE: po dalším shlédnutí videa odhaduji, že problém č. 1 nebude až tak závažný a ještě je to poměrně dobré. Hlavní problém je v tom, že se neuloží data, aby to u dalších baterek bylo rychlejší.
Pravděpodobně by ale na problém č. 1 pomohly feritové kroužky u BECu. Bohužel Castle neposílá ukázkové napětí.

_________________
Spirit System developer


Top
 Profile  
 
PostPosted: Mon 20. Aug 2018 17:32:43 
Offline

Joined: Thu 27. Mar 2014 20:33:18
Posts: 201
K Heli kromě serv a motoru je připojen přijímač (FrSky X4R), Spirit, GeoLink a ještě externí GPS od FrSky.
Pozor, pouze serva jsou napájená z BECu Castlu a nic jiného z něj napájené není. A feritový kroužek tam mám i tak.
Ostatní palubní elektronika je napájená z externího spínaného BECu nastaveného na 5,9V. Toto se mi osvědčilo u několika helikoptér (a nejenom mě) se Spiritem, rušení od serv umí být ošklivé. Ovlivňování palubního napájení od serv je tímto vyloučeno (jak rušení špičkami, tak případný pokles při velkém proudu od serv).

Externí GPSku FrSky jsem odpojil, i jsem místo ní připojoval elektrolyt. kondík 1G/6,3V Low ESR, nemá to žádný vliv.
První připojení pod širým nebem za 30s, druhé různě, za 8 - 40s. Jak kdy, při krátkodobých vypnutích většinou okolo 15s. Časy měřím od inicializace Spirita, tedy cca 7s po zapnutí napájení. Od zapnutí baterky je tedy třeba připočítat ještě těch 7s.
Heli je kardanová, bez řemínku.

Ze začátku, prvních několik dní to od druhého naběhnutí bylo rychlé, tak jak má být, s akcelerací, pár vteřin po inicializaci Spirita.
Asi po týdnu to náhle začalo nabíhat stále pomalu (přes 30s, ale i minutu), aniž bych cokoliv v elektronice změnil.

Ještě nějaké nápady? Nebo těch cca 22 s od zapnutí baterky je OK? V tom případě bych se tím netrápil a lítal. Jenom že se mi zdá, že v prvních dnech to bylo rychlejší, tak se bojím aby třeba GPS neztrácela citlivost...

Děkuju za případné další nápady.


Top
 Profile  
 
PostPosted: Thu 23. Aug 2018 7:20:46 
Offline
Site Admin

Joined: Mon 29. Apr 2013 16:06:44
Posts: 12213
Ahoj,

mohu poslat speciální firmware pro GeoLink, který nebude ukládat letové záznamy.
Tím ověříme, zda je problém jen tam, nebo někde jinde.

Další možnost je poslat modul k nám a zjistíme co se děje. Bohužel s takovým chováním jsme se zatím nesetkali. To by nemělo nikdy nastat.

_________________
Spirit System developer


Top
 Profile  
 
PostPosted: Thu 23. Aug 2018 16:15:34 
Offline

Joined: Thu 27. Mar 2014 20:33:18
Posts: 201
To je perfektní podpora, děkuji. Do SZ napíšu e-mail, zkusíme ten pokus s FW bez ukládání, otestuju a uvidíme jestli to bude jiné. Kdyžtak bych modul poslal, to se domluvíme potom.
Už si to nepamatuju přesně (hned zkraje jsem se na to nesoustředil), ale mám pocit že hned ze začátku se modrá rozsvicela okamžitě po inicializaci Spirita, to teď určitě nenastává nikdy. Minimálně o něklik sekund, ale i o desítky sekund později.

Ještě se zeptám, ta inicializace GeoLinku by nastala, i kdyby GeoLink byl připojen pouze na napájení? Tj. bez spolupráce se Spiritem? V tom případě bych ještě udělal pokus s napájením Geolinku z 2s LiFe baterie, bez datového vodiče (odpovídající konektor mám). Tím bychom vyloučili ovlivnění něčím jiným - ať už napájením palubní sítě (mám tam externí BEC a nejde to jednoduše přepojit na baterii), nebo i třeba datovým vodičem od Spirita.

A ještě, jestli mohu poprosit o výklad těch modrých blikání - co znamená krátké probliknutí na začátku, potom to blikání před trvalým rozsvícením a potom to trvalé svícení. Taková informace by se možná hodila všem (jako že by věděli co se děje :D ).


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 9 posts ] 

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
skymiles_red v1.0.1 designed by Team -Programming forum-سيارات للبيع .